Vyhodnotenie 11. ročníka národného kola súťaže študentov stredných a vysokých škôl v oblasti sieťových technológií NAG 2016
Atraktívne pracovné miesto budúcnosti je možno získať už počas štúdia.
Na základe výsledkov štúdií Európskej komisie budú v najbližších rokoch v Európe chýbať státisíce odborníkov na informačné technológie. Analytická spoločnosť Empirica odhaduje, že do roku 2020 tu bude viac ako 750-tisíc neobsadených „digitálnych“ pracovných miest. Rozdiel medzi dopytom firiem a ponukou kvalitných IT expertov by mali zmierniť aktivity zamerané na hľadanie a výchovu mladých talentov. Jednou z nich je aj súťaž študentov stredných a vysokých škôl – Networking Academy Games (NAG 2016), ktorej už jedenásty ročník bol na Slovensku aj tento rok organizovaný v rámci kampane Európskej komisie „eSkills for Jobs,“ pod ktorú patrí aj aktivita IT Fitness test.
Súťaž prebiehala v dvoch kolách: v januári až máji 2016 sa uskutočnili školské kolá súťaže, ktoré prebehli na 23 školách a v rámci ktorých školy vyberali najlepších študentov do Národného kola súťaže. Národné kolo sa uskutočnilo 9. júna 2016 v priestoroch Technickej univerzity v Košiciach. Svoje znalosti sieťových technológií predviedlo takmer 100 študentov stredných a vysokých škôl. Sily si merali v dvoch kategóriách, pričom jedna bola určená pre trojčlenné družstvá a druhá pre jednotlivcov. Na každého účastníka čakala teoretická časť, počas ktorej musel v online teste preukázať svoje vedomosti o sieťových technológiách.
To, že remeslo naozaj ovládajú, súťažiaci predviedli v praktickej časti súťaže na segmentoch laboratórnej siete. Počas hodinového testu sa popasovali s problémami ako sú konfigurácia aktívnych sieťových prvkov, nastavenie dynamického a statického smerovania, filtrovanie prevádzky či nastavenie virtuálnych sietí. „CHCELO BY TO NEJAKY CITAT,“ hovorí František Jakab, koordinátor súťaže NETACAD na Slovensku.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov národného kola 11. ročníka Networking Academy Games a odovzdanie cien víťazom sa uskutočnilo počas tlačovej konferencie v Bratislave za účasti ministra školstva Petra Plavčana a zástupcov akademickej sféry, IT priemyslu a médií v priestoroch partnera projektu, spoločnosti AT&T. Víťazi získali od partnerský inštitúcií nielen hodnotné vecné ceny (laptopy, komponenty IKT), ale aj stážové pobyty vo významných spoločnostiach pôsobiacich v oblasti IKT.
Výsledky súťaže:
Trojčlenne družstva – stredoškoláci:
1. SOŠ Handlova (Martin Tonhauzer, Radovan Kozák, Andrej Koberčík), 2. SŠ N. Zámky I. (Tomáš Daniš, Patrik Goldschmidt, Adam Varga) 3. SŠ N. Zámky II. (Patrik Máčik, Igor Mjasojedov, Alex Sporni)
Jednotlivci – stredoškoláci:
1. Tomáš Daníš, SŠ Nové Zámky, 2. Rado Kozák, SOŠ Handlova, 3. Andrea Marová, SSOŠ Poprad
Jednotlivci – vysokoškoláci:
Jakub Pullman, FIIT STU Bratislava
Ceny pre víťazov súťaže poskytli a súťaž partnersky podporili aj spoločnosti: SWAN, Antik Telecom, ITAS, PC REVUE, T-Systems, Asseco, ALEF0, Slovanet, Soitron, AT&T, Cisco Systems Slovakia, Global Logic.
Mário Lelovský, prezident IT Asociácie Slovenska upozornil: „Informačná spoločnosť je ešte len v rozbehu a v najbližších rokoch nás čakajú dramatické zmeny v štruktúre pracovnej sily v prospech digitálnych zručností a to u prakticky všetkých povolaní.
Výzvy ako Jednotný digitálny trh alebo digitálna transformácia firiem sú tu a udejú sa či s nami alebo bez nás a prežijú len tie krajiny, ktoré budú dobre pripravené a najmä vybavené flexibilnou a digitálne zručnou pracovnou silou. Mladí Slováci preukazujú, že ak sú správne vedení a motivovaní tak dokážu byť veľmi dobre pripravení a práve oni nás všetkých môžu zachrániť! „
Na záver poznamenal: „Je úžasné pozorovať, že stále máme dostatok nadšených a kvalitných pedagógov, ktorí neváhajú obetovať svoj voľný čas príprave študentov a odmenou sú im ich výsledky v súťažiach kde sa mladí Slováci umiestňujú veľmi dobre aj v medzinárodnom merítku. Firmy im radi budú aj naďalej nápomocné.“
František Jakab, Predseda org. Výboru súťaže NAG 2016 povedal: „Slovensko patrí medzi európsku špičku v príprave sieťových špecialistov na báze programu sieťových akadémií Cisco. Vzdelávací systém, ktorý tvorí päť univerzitných pracovísk a 64 stredných škôl, je schopný ročne pripraviť viac ako 600 sieťových odborníkov. V súčasnosti v rámci programu sieťových akadémií študuje viac ako 5 000 študentov. Od roku 1999, kedy bol program zaradený do študijných osnov slovenských stredných a vysokých škôl, sa do neho úspešne zapojilo takmer 40 000 študentov. Slovenskí študenti patria k najlepším aj v medzinárodnom meradle, pričom úspešné zvládnutie sieťových akadémií Cisco im otvára dvere k zaujímavým pracovným ponukám a kariére nielen v slovenských, ale aj zahraničných spoločnostiach“.
Viac informácií o výsledkoch súťaže je uverejnených na: http://www.netacad.sk/
Partneri: