Súťaž Networking Academy Games (NAG) 2020 sa aj tento rok realizovala v spolupráci s CNL. V prvom rade srdečne blahoželáme nášmu členovi laboratória M. Murinovi k druhému miestu v kategórii UNI. Slávnostné vyhlásenie výsledkov a predanie cien bolo na Výročnej konferencii programu sieťových akadémií. Viac o NAG 2020 a NetAcad konferencii sa dozviete ďalej v článku.
Networking Academy Games (NAG) 2020
IT talenty z celej SR sa už tradične stretli na už 15. ročníku celoštátneho kola súťaže študentov v oblasti sieťových technológií. Netradične – on-line!
Dňa 19.5.2020 sa konalo celoštátne kolo súťaže študentov slovenských stredných a vysokých škôl, v rámci ktorej mali študenti možnosť prezentovať svoje vedomosti a praktické zručnosti z oblasti počítačových sietí. Súťaž bola organizovaná v rámci programu Sieťových akadémií Cisco. Súťaž bola v tomto roku po prvý krát organizovaná vzhľadom na súčasnú situáciu spojenú s pandémiou korona virusu v on-line prostredí s využitím videokonferenčného a kolaboračného systému Webex v dvoch kategóriách jednotlivcov:
V kategórii „UNI SS“ – študentov stredných škôl a kategórii „UNI – VS“ – študentov vysokoškolákov. Každá škola malá možnosť nominovať do celoštátneho kola svojich najlepších študentov. V rámci národného kola súťažiaci riešili on-line vedomostný test a taktiež on-line praktickú úlohu. Nad transparentnosťou a hodnotením dohliada odborná porota zložená zo zástupcov akademickej sféry a expertov z firiem, pôsobiacich v oblasti informačných technológií.
„Študenti v rámci súťaže prezentujú svoje znalosti a zručnosti, ktoré získali prostredníctvom štúdia v rámci Sieťového akademického programu Cisco, ktorý je považovaný za najúspešnejšiu vzdelávaciu iniciatívu, ktorá vznikla na základe spolupráce akademickej sféry s priemyslom v Slovenskej republike v rámci partnerstva verejnej a privátnej sféry“ dopĺňa Doc. Ing. František Jakab, PhD. predseda organizačného výboru súťaže z Technickej univerzity v Košiciach.
Vo finále už 15. ročníka „sieťovej olympiády“ súťažilo 99 stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorí museli preukázať vedomosti na úrovni medzinárodnej priemyselnej certifikácie CCNA. Študenti sa museli popasovať s náročnými zadaniami a ukázať, že dokážu riešiť aj profesionálne naformulované požiadavky zákazníkov. Odmenou za to je záujem firiem – ich potenciálnych zamestnávateľov.
Výsledky 15. ročníka NAG 2020:
Kategória UNI-SS – stredoškolský študenti
- Erik Revaj, Technická akadémia, Spišská Nová Ves
- Lukáš Berko, Súkromná SOŠ, Poprad
- Adam Majirský, SPŠ elektrotechnická, Košice
- Martin Olvecký, Stredná odborná škola,Handlová
- Michal Kollár, SOŠ infor. technológií, Banská Bystrica
Kategória UNI-VS – študenti vysokých škôl
- Maroš Pekár, Žilinská univerzita v Žiline
- Miroslav Murin, Technická univerzita v Košiciach
- Marek Ploštica, Žilinská univerzita v Žiline
- Blažej Krajňák, Technická univerzita v Košiciach
- Michal Nalevanko, Technická univerzita v Košiciach
Cieľom Sieťového akademického programu Cisco, ktorý je na Slovenských školách už od roku 1999, je hľadať a rozvíjať talenty v oblasti sieťových technológií. Na Slovensku je doň zapojených päť univerzitných pracovísk a viac ako 70 stredných škôl. Ročne tieto školy pripravia viac ako 400 expertov na úrovni priemyselného certifikátu CCNA a CCNP. Od roku 1999 bolo do programu zapojených takmer 50 000 študentov stredných a vysokých škôl.
Výročná konferencia programu sieťových akadémií
Vzhľadom na aktuálnu mimoriadnu situáciu spojenú so šírením koronavírusu sa tento ročník konferencie konal 19.6.2020 aj online s využitím videokonferenčného systému Webex a Národnej teleprezentačnej infraštruktúry.
Online komunikácia a kolaborácia, problematika zamestnanosti a budúcnosti vzdelávania boli hlavnými témami tohtoročného už 19. ročníka konferencie slovenských a českých škôl, ktoré sú zapojené do najväčšej globálnej vzdelávacej iniciatívy v oblasti odborného vzdelávania – Sieťového akademického programu Cisco. Konferencia priniesla učiteľom stredných a vysokých škôl množstvo informácií o novinkách v sieťovom akademickom programe.
„Slovensko patrí medzi európsku špičku v príprave sieťových špecialistov na báze programu sieťových akadémií. Vzdelávací systém, ktorý aktuálne tvoria štyri univerzitné pracoviska a takmer 80 stredných škôl, je schopný ročne pripraviť viac ako 400 sieťových odborníkov na úrovni priemyselného certifikátu CCNA. V súčasnosti v rámci programu sieťových akadémií študuje v SR viac ako 5 000 študentov, do programu bolo doposiaľ zapojených od roku 1999 viac ako 55 000 študentov. Slovenskí študenti patria k najúspešnejším aj v medzinárodnom meradle,“ konkretizuje Doc. Ing. František Jakab, PhD., z Akademického podporného centra programu a riaditeľ Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM , Technickej univerzity v Košiciach).